Foto: Vladimir Veličković
Volontiranje često ima reputaciju nečega što “radiš iz dobre volje”. I da, istina je – volontiraš jer želiš da pomogneš, da doprineseš, da budeš deo nečeg većeg. Ali ono što mnogi ne znaju (ili ne kažu naglas) jeste da kroz volontiranje učimo više nego što mislimo. I to stvari koje se itekako računaju – u životu, na poslu, u CV-ju.
Evo nekoliko veština koje volontiranje tiho gradi dok ti pakuješ pakete, vodiš događaje ili pišeš tekstove za nečiju kampanju:
Organizacija vremena
Volontiranje te nauči da balansiraš između obaveza – jer nisi tu ceo dan, a očekuje se da doprineseš. Učiš da prioritetizuješ, da budeš odgovoran i da ne odlažeš stvari „za sutra“. Spoiler: to poslodavci vole da vide.
Komunikacija
Da znaš kako da preneseš ideju, da slušaš druge, da pišeš mejlove, objave, ili da vodiš sastanak – sve to se vežba dok volontiraš. I što više ljudi, timova i situacija, to bolje.
Inicijativa
Volonterske pozicije često traže da se snađeš, predložiš, uradiš nešto bez čekanja da ti neko kaže. A to je upravo ono što mnogi zaposleni uče nakon što dobiju posao. Ti to možeš da vežbaš pre.
Timski rad
Upoznaješ ljude iz različitih sredina, godina i priča. Učiš kako da sarađuješ, rešavaš konflikte, i kako da tvoj deo dopuni celinu. Ne radiš sam/a – i to je dobra stvar.
Svest o zajednici (i sebi)
Kada volontiraš, ne pomažeš samo drugima – upoznaješ i sebe. Otkriješ šta te pokreće, kakve vrednosti imaš, šta ti smeta i šta ti leži. I možda upravo kroz to shvatiš čime želiš da se baviš.
I zato sledeći put kada te neko pita Šta si naučio/la iz volontiranja? – nemoj reći pa ne znam, pomagao/la sam.
Reci: Naučio/la sam da komuniciram, planiram, preuzmem inicijativu i funkcionišem u timu. I to je bilo baš dobro iskustvo.
Zvuči ozbiljno? I jeste. Jer volontiranje nije samo lepo – volontiranje gradi tebe.
Ako želiš da započneš svoju volontersku priču, možeš se prijaviti na neku od otvorenih pozicija na sajtu nvs.rs!