Karijerno planiranje i odlučivanje

Kada imaš na raspolaganju sve informacije o mogućim opcijama, šta one podrazumevaju, kako se one uklapaju u tvoj profil ličnosti, interesovanja i sposobnosti, možeš doneti informisanu odluku koja je u skladu sa tvojim željama. Budući da karijera traje tokom čitavog života, upravljanje njome je kontinuiran proces, a ne jednokratna odluka. Na primer, kada odlučuješ koju ćeš srednju školu ili fakultet upisati, važno je da znaš da se naše želje i potrebe vremenom menjaju. Jednom doneta odluka ne važi zauvek i neće nepovratno usmeriti tvoju karijeru u samo jednom pravcu.

Koraci u odlučivanju

Ukoliko si pred važnom odlukom o tome koju srednju školu/fakultet želiš da upišeš, trebalo bi da prođeš kroz sledeće korake i odgovoriš na sledeća pitanja:

  • Samootkrivanje

    Kako mogu sebe da opišem, kakva sam ja osoba? Koja su moja interesovanja, šta vikun da radim, u čemu uživam? Koje se moje veštine ističu, u čemu sam dobar/a?

  • Upoznavanje sa sistemom obrazovanja

    Koje srednje škole postoje i sa kojim obrazovnim profilima u mom gradu ili okolini?Koji fakulteti postoji i sa kojim obrazovnim profilima, u kojim gradovima? Koje se osnovni predmeti izučavaju? Da li mogu da stekenm i praktično iskustvo kroz obrazovanje? Koje su opcije za kasnije, čime bi mogao/la da se bavim?

  • Upoređivanje

    Koja se moja interesovanja, osovine i veštine uklapaju u ono što želim da učim/studiram? Da li su moja očekivanja realistična u odnosu na perspektivu koju nudi određena mogućnost za dalje obrazovanje?

  • Dublji uvid-isprobavnaje

    Da li mogu da se dodatno upoznam sa zanimanjem za koje se obrazujem? Da li postoji mogućnost da posetim neku firmu/osobu koja se time bavi? Da li postoji program probne prakse? Da li postoji mogućnost da posetim roditelje na radnom mestu ukoliko se bave zanimanje za koje želim da se školujem?

  • Donošenje odluke i akcija

    Šta moram da pripremim za prijemni ispit i upis? Koja je procedura upisa i polaganja prijemnog ispita, koji predmeti se polažu? Koje su alternativne mogućnosti, slične prvoj opciji, plan B? Ko može biti podrška u ovom procesu pripreme i sprovođenje odluke u delo?

Ukoliko imaš više opcija između koji razmišljaš, ukoliko se dvoumiš šta je najbolja odluka, bilo bi dobro da to staviša na papir. Prvo definiši opcije, zatim izlistaj sve mogućnosti i alternative, utvrdi kriterijume – na osnovu čega biraš, koliko svaka opcija zadovoljava tvoje kriterijume i na osnovu toga donesi odluku.

covek-sa-diplomom-u-ruci

Na taj način tačno definišeš na osnovu čega biraš između različitih opcija i šta je zapravo tebi važno. Postoje stvari koje su nam bvažne, ali su neke jednostavno važnije od drugih, na taj način rangiramo opcije i pravimo plan A, plan B, plan C… Na ovaj način možemo i da se pripemimo za različite scenarij, jer ne zavisi i sve uvek od nas samih, puno je faktora iz sredine, ali ono što zavisi od nas jete da imamo dobar plan i definisane opcije, da znamo šta nam je važno i primarno.

 

Sledeća tabelica ti mođe biti od koristi, tako što ćeš rangirati opcije po definisanim kriterijumima (ocene od 1 do 5). Ukoliko više opcija ima skor, onda vidi šta je ZA i PROTIV te opcije.

  • Kriterijumi

    Upis master studija na mom fakultetu

    Upis master studija u Francuskoj

    Upis master studija u drugoj zemlji

  • Pristupačna cena

    2

    0

    1

  • Lako upisati

    2

    1

    1

  • Izazovno i uzbudljivo

    0

    2

    0

  • Naučiću baš ono što me zanima

    0

    2

    1

  • Total

    4

    2

    3